Zdolność kredytowa

Badanie zdolności kredytowej to weryfikacja bardzo wielu parametrów dotyczących zarówno potencjalnych kredytobiorców, jak i nieruchomości.
 
Ale co to właściwie jest "zdolność kredytowa", dlaczego w każdym banku jest ona inna i często niestety oznacza brak możliwości kredytowania?
 
Banki sprawdzają cztery grupy parametrów, z których każdy ma wpływ na możliwość uzyskania kredytu:

Cel kredytowania

Cel kredytowania to nic innego jak przeznaczenie kredytu, np.: zakup, budowa lub remont nieruchomości, konsolidacja zobowiązań, pożyczka hipoteczna, refinansowanie kredytu hipotecznego itd.

Nieruchomość

Jednym z kluczowych elementów dla banku jest zabezpieczenie kredytu. Podstawowym zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości, a więc istotny jest rodzaj nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie (mieszkanie, dom, działka), jej położenie, powierzchnia oraz oczywiście wartość rynkowa oceniona przez rzeczoznawcę. Nie wszystkie banki akceptują wszystkie rodzaje nieruchomości jako zabezpieczenie kredytu.

Kredytobiorca

Na Twoją ocenę jako kredytobiorcy składają się przede wszystkim: dotychczasowa historia kredytowa, źródła uzyskania dochodów, czyli forma zatrudnienia oraz wymagane minimalne okresy tego zatrudnienia, a także wiek i sytuacja rodzinna.

Zdolność do spłaty kredytu

To matematyczne wyliczenie Twojej zdolności kredytowej, a więc analiza wskaźnikowa określająca poziom obciążenia dochodów posiadanymi zobowiązaniami, w tym także kredytem, który masz zamiar zaciągnąć. Obciążenie to nie powinno generalnie przekraczać poziomu 50%. Wartości tego wskaźnika w każdym banku są inne i inna jest też metodologia obliczania wartości poszczególnych zobowiązań, minimalnych kosztów utrzymania itp.