Koszt kredytu hipotecznego to jedna z kwestii, która interesuje najbardziej potencjalnych klientów. Nic dziwnego, skoro jest to bardzo poważne zobowiązanie rzutujące na cały budżet domowy w perspektywie długoterminowej. Ile kosztuje kredyt hipoteczny? Koszty zależą od wielu parametrów. Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Koszt kredytu hipotecznego

Jeżeli zastanawiasz się, ile kosztuje kredyt hipoteczny, musisz przeanalizować dostępne na rynku oferty. Każdy bank ma prawo ustalić dodatkowe opłaty. Różnią się również wysokością oprocentowania. Kiedy pojawia się wątpliwość, ile wynosi całkowity koszt kredytu hipotecznego, warto spojrzeć na RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Jest to wysokość kosztów wyrażona wartością procentową. Koszt kredytu hipotecznego zależy również od tego, jaki okres kredytowania oraz wysokość kredytu wybierzesz. To zdecydowanie te dwa czynniki mają największy wpływ na ostateczne rozliczenie, a także wysokość raty miesięcznej. Jak dowiedzieć się, ile kosztuje kredyt hipoteczny? Czy można i jak obliczyć całkowity koszt kredytu hipotecznego? Oto najważniejsze informacje!

Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

Pierwsze pytanie, na jakie warto sobie odpowiedzieć, brzmi: Ile kosztuje kredyt hipoteczny. Jak wspomnieliśmy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od czynników, które każdy klient wybiera indywidualnie. Koszt kredytu hipotecznego określają dwa podstawowe parametry. Pierwszy z nich to wspomniane już RRSO, który uwzględnia koszty dostosowane do okresu kredytowania. CKK to całkowity koszt kredytu hipotecznego. Na jego wysokość ma wpływ między innymi wysokość odsetek, dodatkowych opłat, prowizji, podatków. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na obowiązek posiadania wkładu własnego. Obecnie minimalny próg wynosi 20%. Jeżeli bank wprowadza obniżoną wysokość wkładu własnego, wymaga dodatkowego zabezpieczenia.

Ponadto musisz pamiętać o kosztach związanych z dopełnieniem formalności związanych z kredytem hipotecznym. Wśród nich znajdują się: 

  • taksa notarialna, 
  • PCC – podatek od czynności cywilnoprawnych, 
  • opłata za niezbędne odpisy, a także 
  • wpisy do Księgi Wieczystej. 

To wszystko ma ogromny wpływ na koszty kredytu hipotecznego. Zwróć uwagę nie tylko na wysokość raty, ale również właśnie okołokredytowe opłaty. Jak obliczyć całkowity koszt kredytu hipotecznego? 

Jak obliczyć całkowity koszt kredytu hipotecznego?

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak obliczyć całkowity koszt kredytu hipotecznego, musisz zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty. Wśród nich pojawiają się między innymi: prowizja – czyli 

  • wynagrodzenie dla kredytodawcy, 
  • opłaty za inne produkty oferowane przez banki, na przykład: korzystanie z karty kredytowej, debetowej, 
  • koszt wyceny nieruchomości u rzeczoznawcy majątkowego. 

Oprócz tego należy zwrócić uwagę na wysokość ubezpieczenia nieruchomości i ochronne. Pierwszy produkt jest obowiązkowym zabezpieczeniem. Druga oferta ma charakter dobrowolny. To wszystko należy wziąć pod uwagę, obliczając całkowity koszt kredytu hipotecznego. 

Jeżeli chcesz wiedzieć, ile wynosi miesięczny koszt, oblicz ratę kredytu hipotecznego. W tym celu możesz wykorzystać narzędzie, jakim jest kalkulator. Znajdziesz go na stronie każdego banku. Dodatkowo taką opcję udostępniają porównywarki ofert.

Kredyt hipoteczny oprocentowanie

Oprocentowanie kredytu hipotecznego ma również duży wpływ na wysokość kosztów związanych z takim zobowiązaniem. Ten parametr określa wysokość odsetek. Warto zwrócić uwagę, że oprocentowanie może być stałe lub zmienne. Pierwszy parametr wprowadza stałą ratę, która nie zmieni się bez względu na sytuację finansową w Polsce. Z kolei oprocentowanie zmienne zależy od wysokości stóp procentowych. Jeżeli będą wyższe lub niższe, zmieni się również wysokość rat w harmonogramie. Dlatego warto zwrócić uwagę na oprocentowanie kredytu hipotecznego podczas wyboru oferty.

Jak znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny?

Wiemy już, od czego zależy koszt kredytu hipotecznego. Warto jednak zwrócić uwagę na to, która oferta będzie najkorzystniejsza w indywidualnej sytuacji klienta. Jak znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny? Podstawą jest określenie potrzebnej kwoty oraz okresu kredytowania. Na tej podstawie możesz przeszukiwać dostępne na rynku oferty i wybrać te najkorzystniejsze. Porównywarki kredytowe udostępniają takie informacje jak: RRSO. Jeżeli wybierzesz w przypadku każdej oferty tę samą kwotę i okres kredytowania, wysokość RRSO pozwoli Ci wywnioskować, która oferta jest najtańsza. Im niższa wysokość RRSO, tym mniejsze będą koszty kredytu hipotecznego.

Podsumowanie: ile kosztuje kredyt hipoteczny? Koszty

Ile kosztuje kredyt hipoteczny? Koszty mogą się różnić w zależności od banku. Na rynku znajdziesz wiele różnych ofert. Niemal każdy bank wprowadza dla swoich klientów taką opłatę. Najważniejsze informacje na temat kosztów znajdziesz na stronach banków. Możesz tam skorzystać z kalkulatorów, które pomogą obliczyć sumę opłat. O czym jeszcze musisz pamiętać? Koszt kredytu hipotecznego sprawdzisz również w porównywarkach ofert.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź ranking kredytów hipotecznych

1
Ocena: %
%RRSO
%OPROCENTOWANIE
%PROWIZJA
PLNKWOTA KREDYTU
OKRES KREDYTOWANIA
2
Kredyt hipoteczny
Ocena: 87%
2,78%RRSO
2,28%OPROCENTOWANIE
0,00%PROWIZJA
4 500 000 PLNKWOTA KREDYTU
35 latOKRES KREDYTOWANIA
3
Kredyt własny kąt hipoteczny
Ocena: 96%
2,86%RRSO
2,45%OPROCENTOWANIE
0,00%PROWIZJA
3 000 000 PLNKWOTA KREDYTU
35 latOKRES KREDYTOWANIA
4
kredyt hipoteczny
Ocena: 90%
2,31%RRSO
2.17%OPROCENTOWANIE
1%%PROWIZJA
3 000 000 PLNKWOTA KREDYTU
30 latOKRES KREDYTOWANIA
5
Kredyt hipoteczny na dobrych warunkach
Ocena: 93%
2,54%RRSO
2,38%OPROCENTOWANIE
0%PROWIZJA
400 000 PLNKWOTA KREDYTU
25 latOKRES KREDYTOWANIA
Rozwiń całą listę