Jedno z pytań, które pojawia się bardzo często wśród potencjalnych kredytobiorców, jak dostać kredyt hipoteczny. Warunki mogą wydawać się nie do przejścia, ale to tylko pozory. Tak naprawdę, tego typu produkty bankowe są coraz łatwiej dostępne. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny? Odpowiadamy!

Jak dostać kredyt hipoteczny? 

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak dostać kredyt hipoteczny, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych warunków. Każdy wnioskodawca zostanie przeanalizowany pod kątem zdolności kredytowej. Jej ocena jest czynnikiem decydującym o zaakceptowaniu lub odrzuceniu wniosku. Warunki kredytu hipotecznego obejmują zarówno dochody, ogólną sytuację finansową, wysokość zobowiązań, jak i wkład własny. Dodatkowo każdy wnioskodawca musi spełniać warunki uzyskania kredytu hipotecznego pod kątem formalności. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na temat warunków. Otrzymasz również instrukcję, jak złożyć wniosek o kredyt hipoteczny krok po kroku.

Warunki kredytu hipotecznego 

Warunki kredytu hipotecznego mogą się różnić w zależności od tego, w jakim banku złożysz wniosek. Duże znaczenie ma również kwota zobowiązania oraz okres kredytowania. Po ustaleniu tych parametrów przychodzi czas do złożenia wniosku, a następnie oceny zdolności kredytowej. Podstawowym kryterium, jakie musi spełniać wnioskodawca, jest wiek. Wnioskodawca nie może być zbyt młody, ponieważ jego sytuacja finansowa nie będzie wystarczająco stabilna. 

Z kolei wnioskodawca, który jest starszy, może nie otrzymać pozytywnej decyzji ze względu na zbyt wysokie ryzyko. Kredyt hipoteczny jest przyznawany na długi okres kredytowania. Dlatego też osoby w wieku 75, 60 czy nawet 50 lat mają niewielkie szanse na otrzymanie wsparcia finansowego. Kredytodawcy obawiają się przyznania wsparcia finansowego, które może nie być spłacone. 

Bank musi wziąć pod uwagę nie tylko obecną sytuację finansową, ale również wykonać symulację, która pomoże określić prognozy na przyszłość. 

Kredyt hipoteczny warunki formalne

Jeżeli składasz wniosek o kredyt hipoteczny, warunki formalne są równie ważne, co pozostałe kryteria. Jakie dokumenty będą niezbędne do otrzymania wsparcia finansowego? Podstawowym i oczywistym dokumentem jest oczywiście wniosek kredytowy. Musisz wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej lub udać się do placówki stacjonarnej. Należy zwrócić uwagę, że w przypadku tak poważnego zobowiązania musisz udać się do banku. Przez stronę internetową możesz wypełnić wstępny formularz, który umożliwi doradcy nawiązać z Tobą kontakt. 

Oprócz tego musisz przygotować dowód osobisty, który potwierdzi Twoje dane osobowe. Dodatkowo niezbędne okazują się zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach. Musisz również podpisać umowę przedwstępną z deweloperem. Ostatni dokument jest wymagany w przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym. Jeżeli spełniasz powyższe warunki, masz szansę na otrzymanie wsparcia finansowego. Musisz jednak dodatkowo spełniać kryteria, które opisaliśmy w skrócie powyżej.

Kredyt hipoteczny – jakie warunki historii kredytowej?

Kluczową odpowiedzią na pytanie, jak dostać kredyt hipoteczny, jest historia kredytowa. Każdy wnioskodawca zostanie przeanalizowany pod kątem dotychczas zaciągniętych zobowiązań oraz ich terminowej spłaty. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak wygląda Twoja historia kredytowa, możesz sprawdzić ją w bazie BIK. Wnioskodawcy, którzy mają zbyt dużo zobowiązań, mają niewielkie szanse na pozytywną decyzję kredytową. Kredytodawca może obawiać się, że nie będziesz w stanie spłacić kredytu w terminie. Jeżeli nie masz żadnej historii kredytowej, bank nie ma żadnego potwierdzenia na to, że będziesz w stanie spłacić przyszłe zobowiązanie w terminie.

Dlatego warto zadbać nie tylko o terminową spłatę zobowiązań, ale również uregulowanie wszystkich zaległości i zamknięcie zbędnych rachunków kredytowych. Dotyczy to przede wszystkim kart kredytowych. Co ważne, wpływ na scoring ma także terminowe regulowanie zobowiązań względem Urzędu Skarbowego i/lub ZUS.

Warunki uzyskania kredytu hipotecznego a zarobki

Ważną kwestią, która wpływa na zdolność kredytową, jest również dochód. Zdarza się, że to właśnie ten parametr decyduje o odrzuceniu wniosku. Wysokość zarobków to tylko jeden z czynników, który bank bierze pod uwagę. Oprócz tego należy pamiętać o wpływie wydatków na pieniądze, jakimi w każdym miesiącu dysponuje klient. Jeżeli zarabiasz dużo, na przykład kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale po uregulowaniu wydatków, zostaje Ci zaledwie kilkaset złotych na pozostałe zobowiązania, otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej może być niemożliwe. 

Minimalny próg dochodowy zależy przede wszystkim od kwoty kredytu i wysokości miesięcznej raty. Bank bierze pod uwagę średni koszt utrzymania w Polsce. Następnie na tej podstawie ocenia, czy kredytobiorca będzie w stanie spłacić swoje zobowiązanie. 

Kredyt hipoteczny warunki dotyczące wkładu własnego

Jakie warunki trzeba spełniać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Odpowiadając na to pytanie, nie można zapomnieć o kwestii wkładu własnego. Jest to kwota pieniędzy, jaką wnioskodawca musi dysponować, by otrzymać kredyt hipoteczny. Wkład własny musi wynosić zazwyczaj 20%. Zdarza się,  że stawka może być niższa. W takim przypadku będzie konieczne dodatkowe zabezpieczenie.

Kredyt hipoteczny krok po kroku

Warunki kredytu hipotecznego oraz ich spełnienie to jedno. Należy jednak pamiętać również o odpowiedniej analizie rynku. Jeżeli otrzymasz pozytywną ocenę zdolności kredytowej, musisz wybrać konkretną nieruchomość. Bank chce wiedzieć, na co przeznaczasz otrzymane pieniądze, a następnie prosi o odpowiednią dokumentację. Dlatego też dopiero po określeniu przeznaczenia pieniędzy możesz przejść do faktycznego składania wniosku. Po porównaniu ofert i wybraniu właściwej, możesz przejść do dopełnienia formalności. Czas oczekiwania na decyzję kredytową w przypadku kredytu hipotecznego jest dłuższy niż w przypadku standardowego kredytu gotówkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź ranking kredytów hipotecznych

1
Ocena: %
%RRSO
%OPROCENTOWANIE
%PROWIZJA
PLNKWOTA KREDYTU
OKRES KREDYTOWANIA
2
Kredyt hipoteczny
Ocena: 87%
2,78%RRSO
2,28%OPROCENTOWANIE
0,00%PROWIZJA
4 500 000 PLNKWOTA KREDYTU
35 latOKRES KREDYTOWANIA
3
Kredyt własny kąt hipoteczny
Ocena: 96%
2,86%RRSO
2,45%OPROCENTOWANIE
0,00%PROWIZJA
3 000 000 PLNKWOTA KREDYTU
35 latOKRES KREDYTOWANIA
4
kredyt hipoteczny
Ocena: 90%
2,31%RRSO
2.17%OPROCENTOWANIE
1%%PROWIZJA
3 000 000 PLNKWOTA KREDYTU
30 latOKRES KREDYTOWANIA
5
Kredyt hipoteczny na dobrych warunkach
Ocena: 93%
2,54%RRSO
2,38%OPROCENTOWANIE
0%PROWIZJA
400 000 PLNKWOTA KREDYTU
25 latOKRES KREDYTOWANIA
Rozwiń całą listę